Gallery of Commandants of Police and Inspector Generals 

 During the twenty eight years of its existence the Police Force was headed initially by Commandants of Police and later by Inspector Generals. Their photographs are below.


Lt.Col. P.B.Bramley,O.B.E., Commandant of Police, July 1920 - March,1923.

A.S.Mavrogordato Esq., O.B.E Commandant of Police, March 1923 - July, 1931.

R.G.B.Spicer, Esq., C.M.G., M.C.,Inspector General, July, 1931-November, 1937.

Major A.Saunders, C.M.G., M.C., Inspector General of Police, November 1937-August,1943.

Captain J.M.Rymer Jones, O.B.E., M.C. ,Inspector General of Police, August 1943-March 1946

Colonel W.N.Gray, C.M.G., D.S.O., Inspector General of Police, March 1946-May 1948.


Click here to return to the main page